Situata e pêrmbytjeve në Bashkinê Maliq aktualisht është nên kontroll !

Strukturat e bashkisë janë në teren për të ndjekur cdo situatë në vazhdimësi por kemi probleme të vogla nē Gorë dhe Pirg për tē cilat po punohet për stabilizim e tyre, e ndërsa lumi Devoll po arrin maksimumin.

Ura e vjetër mbi lumin Devoll ( ura në hyrje të qytetit Maliq) nuk përballon prurjet e jashtezakonshme të ujit. Ka filluar rreth orës 22 kthimi i ujit mbrapsht, duke shkaktuar përmbytjen e fushës !

Situatē e vështirë në Kaskadën e Zëmblakut !

Lumi Devoll me prurje si asnjëherë !
Përmbytja e NS Elektrik të Zëmblakut drejt stabilizimit.

Lumi Devoll mbi kapacitetet normale ! Po mbajmë portat me regjim në varësi të prurjeve , për të eleminuar përmbytjen e fshatrave Pojan, Orman dhe Kreshpanj !

Lumi Devoll dëmton këmbët e urës në drejtimin kryqëzimi Zëmblak-Zvezdë Liqenas !

Ka probleme edhe me rruget Moglice -Dushar dhe me nje segment 20-30 m ne Mesmal. Ka filluar puna per riparimin e rruges Zerecit !

Ne foto e me poshtme do te shihni gjithe situaten e pershkruar me siper...

NR TELEFONI

Policia                   129